StarHamsters

HobbyTenyészet

MENÜ

Dzsungáriai törpehörcsög
- Phodopus sungorus -


Rendszertani elhelyezése:

Az emlősök (Mammalia) osztályának a rágcsálók (Rodentia) rendjéhez, és ezen belül a hörcsögfélék (Cricetidae) családjához tartozó rágcsálófaj a dzsungáriai törpehörcsög (Phodopus sungorus).


Története:

Sokáig vitatott téma volt, hogy a Campbell törpehörcsög (Phodopus campbelli) alfajának számít-e a Phodopus sungorus, ám végül külön fajként ismerték el dzsungáriai törpehörcsögöt. Fontos információ az e két faj esetében, hogy a magyarországi szaporulatnak jó része e két faj keresztezéséből származó hibrid, mely mind a két faj vonásait hordozhatja magán. A fajkeveredés a két faj hasonlósága miatt mondhatni, véletlenül jöhetett létre, ami sajnos mind a két fajt kihalással fenyegeti. A magyarországi tenyésztők törekednek arra, hogy a már meglévő (hibrid) állomány továbbtenyésztésén kívül fenn tartsanak un. tiszta vonalakat is, viszont új keresztezéseket nem hoznak létre.
Hogy vajon létezik-e Dzsungária, arról bővebben is olvashattok ha ide kattintotok.


Élettani adatok:

A dzsungáriai törpehörcsög testhossza általában 6–11 cm. A súlya 30-50 grammra tehető, ám ettől eltérőt is lehet tapasztalni az elhízásra hajlamos mandarin színváltozatnál. Bundájuk tömött. A vadas változatnál a hát szürke, közepén fekete csíkkal, míg a has fehér, és az állat mind két oldalán jól kivehető hullámvonal látható. Farkuk kifejezetten rövid. Egyes egyedeknél a bunda télen kivilágosodik, néha egészen fehérré válik – ezt a hatást nevezzük winter white-nak. Szemeik aránylag nagyok, lehetnek feketék, pirosak vagy bordók.

A vadason kívül létezik még: kék, oroszkék, fekete, mandarin, narancs, bézs, szőke bézs, pezsgő, csoki, barna, viola, camel, dove, lila és ezeknek pearl, merle, foltos (dalmata vagy tarka). A színekről bővebb információkat Genetika, színek, minták című menüpont alatt találsz.

Általában 1,5 - 2,5 évig élnek, de hallottunk már ennél hosszabb időt megélt dzsungáriai törpehörcsögről is.


Elhelyezése:

Mivel a dzsungáriai törpehörcsög éjszakai állat, ezért olyan helyet kell számára választani, ahol nappal kevesebb fény éri, éjszaka pedig a nélkül zajonghat, hogy minket zavarna az alvásban. Az ideális hely számukra nem huzatos, mivel könnyen megfáznak, és nincs közvetlen hőhatás (pl. radiátor, ablak) közelében. Lehet őket tartani ketrecben vagy terráriumban, esetleg kevésbé esztétikusabb megoldásként műanyag dobozban. A törvényileg meghatározott minimum élettér ezeknek az állatoknak egy 30 literes terráriumnak felel meg, melynél a minimum oldalhossz 0,25 méter, ám én ennél lényegesen nagyobbat javasolnék. A terrárium legyen minimum kb. 30 cm x 40 cm x 30 centiméteres. (Az ideális élettér egyes tenyésztők szerint a 100x50 centiméteres alapterületű terrárium.) A terrárium (vagy ketrec) aljára két ujjnyi vastagon szórjunk forgácsot. (A forgácsot helyettesíthetjük csutkaalommal vagy pellettel is, ha valaki allergiás lenne rá a családban.) Kisállatunknak szüksége lesz egy kis házikóra, etetőtálkára, valamint itatóra. A kis házikó - ahová nyugodtan elbújhat, ha pihenni akar - ideális alapterülete 10x12 cm, magassága pedig 10 cm. Anyaga inkább fa vagy kerámia legyen, mint műanyag. A megfelelő folyadékbevitelhez golyós önitatót javasolok, ahol vigyáznunk kell arra, hogy a törpehörcsög ne szökhessen meg az itató segítségével. Az etetéshez két tálat javasolnék, egyet a száraz eleségnek és külön tálkát a friss növényeknek, mivel azokat naponta ki kell venni a terráriumból, hogy ne penészesedhessen be. Ha már elmúlt 2,5-3 hónapos kisállatunk, akkor szüksége lesz egy futókerékre, ahol sportolhat. Ennél korábban nem szoktunk nekik futókereket biztosítani, mert eldeformálódhat a kisállat gerince. Szoktunk betenni még papírgurigákat, amivel nem csak játszani szoktak, hanem, mikor már szétrágták, fészket építenek belőle.


Gondozása:

A dzsungáriai törpehörcsög gondozása nem túl bonyolult. Fontos tudni, hogy két egyedet huzamosabb ideig általában nem tarthatunk együtt, mivel az azonos nemű állatok az ivarérettséget követően heves verekedésekbe bonyolódhatnak, mely akár az egyik apróságunk halálával is végződhet. Párban sem érdemes tartani az állatokat, mivel az nem kívánt szaporulathoz fog vezetni, valamint a folytonos ellés is kerülendő, mivel megrövidíti a nőstény állatok élettartamát. Az ideális hőmérsékletű (20-26°C) nem huzatos szobában tartva két hetente kell a teljes almot kicserélni, viszont érdemes naponta kitakarítani a WC-zésre használt sarkot (ezt megkönnyíthetjük, ha veszünk egy hörcsögök számára készített srok-WC-t). Ezen kívül szoktunk még betenni nekik egy kis tálkát, melybe csincsillahomokot teszünk, melyben előszeretettel fürdenek meg álltaink. Ezeken kívül még rengeteg olyan eszköz vásárolható a boltokban, melyeknek kisállatunk örülne, ilyen például a futótányér vagy az „emeletes ház”, amin kedvére mászkálhat.


Etetése:

Száraz eleségre és friss növényekre nap mint nap szükségük van. Mi általában minden reggel adnunk nekik magokat 1-2 teáskanállal, és este kapnak a friss növényekből. Ma már a boltokban kapható számukra megfelelő magkeverék, de itt egy lista a teljesség igénye nélkül azokról a „magokról”, melyeket nálunk enni szoktak: árpa, borsó, borsópehely, búza, búzapehely, cirok, köles, kukorica, kukoricapehely, lenmag, napraforgó nyúltáp, puffasztott rizs, repce, szezámmag. Adhatunk nekik a hagyományos rágcsálóeleségbe keverve kanárieleséget és fürtös kölest is. Időnként kaphatnak olajosabb magvakat (dió, mogyoró, tökmag, stb.), aszalt gyümölcsök, szárított zöldségek és kókuszreszeléket is. (A magas cukor tartalmú étkekkel – mint milyen a banán és az aszalt gyümölcsök - óvatosan bánjunk, mert nagyon leterhelő lehet a kisállatok számára, ha túl sokat kapnak.) Etetésnél figyeljünk arra, hogy a K-betűs zöldségeket (kel, karfiol, káposzta, stb.) kerüljük, valamint a puffasztó hatású növényekből minél kevesebbet kapjanak. Télen a saláta levelével vigyázzunk, mert magába issza a vegyszereket, amik akár halálosak is lehetnek egy ilyen apróságra. A következőkkel semmiképen se etesd: bab (nyersen), alma magja, csokoládé, cukorka, hagyma, fokhagyma, nyers krumplit és krumplirügyeket, rebarbarát, sárgarépa zöldjét.


Gyümölcsök és zöldségek, amiket ehetnek:

Spárga, bazsalikom, babcsíra, brokkoli, zeller, tyúkhúr, lóhere, uborka, cikória, paszternák, Kalifornia paprika, római saláta, spenót, mángold, fehér répa, szelíd gesztenye, tv paprika, cukkini, paradicsom, brokkoli, retek, uborka (pucolva!), tök, saláta (télen nem!), padlizsán, pitypanglevél, alma, körte, szőlő, dinnye, eper, málna, barack, áfonya, szeder, meggy, cseresznye, szilva, cékla. Keveset kaphatnak mandarinból, narancsból, kiviből, banánból és ribizliből is.


Szaporodásáról röviden:

A dzsungáriai törpehörcsögök általában 28-35 napos koruk között, de legkésőbb 42 napos korukra ivaréretté válnak, viszont tenyésztésbe csak 3 hónapos koruk után vonhatóak. (A 6 hónapnál idősebb hörcsögök már nem vonhatóak be a tenyésztésbe!) Az ivaréretté vált nőstények általában 4 naponta szokták magukhoz közel engedni a hímet, melyet általában egy 18 napos vemhességi idő követ. A picinyek csupaszon és vakon jönnek világra, majd az 5. naptól kezdve láthatóan szőrösödnek. Nagyjából a 10. naptól elkezdenek kijárkálni a fészekből és 12 naposan elkezd kinyílni a szemük, ezt követően már rendszeresen mászkálnak a terráriumban. Általában 21-22 naposan elválasztjuk őket az anyjuktól, hogy az kipihenhesse a nevelés fáradalmait. A tesókat nemek szerint külön szoktuk választani 28 napos koruk körül. Általában 4-5 hetes korban, de legkorábban 3,5 hetesen adhatjuk gazdihoz, attól függően, milyen ütemben növekednek.

 

Hírek

  • Zárva tartunk
    2018-05-20 12:14:10

    Sajnos tenyészetünk bizonytalan időre bezárta kapuit. Amint újra nyitunk, jelentkezünk. Addig is ajánljuk magunk helyett aWalhalla Dzsungáriai Törpehörcsög Hobbitenyészetet:

    https://walhalladzsungitenyeszet.webnode.hu/

    Üdvözlettel,

    a StarHamsters Csapata

  • Új weboldal
    2014-03-12 14:43:17

    Az új weboldal szépen alakul. Elérhető a linkre kattintva http://starhamsters.weebly.com. Folyamatosan, általában napi szinten frissülő menüpontunk az Aktuális almok, tehát már láthatjátok, hogy éppen milyen apróságok bújnak meg nálunk a fészekben.

  • Készül az új oldal! :)
    2014-01-28 10:35:45

    Barátásgosabb, jobban áttekinthető oldalt próbálunk létrehozni, és mivel jó munkához idő kell, ezért sajnos a régit egy kicsit hanyagolnunk kell, viszont továbbra is megtalálhatóak nálunk almok, érdeklődjetek elérhetőségeink valamelyikén!

  • Létrejött az új, gyorsabb oldal
    2013-05-13 21:19:37

    Amíg a másik oldalunkon karbantartási munkálatok folynak, addig se szeretnénk titeket információk nélkül hagyni, ezért mostantól kezdve megtalálhattok minket itt is.

Asztali nézet